SîmbĂtĂ, 26 Mai 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Un nou inhibitor de protează eficient împotriva hepatitei C. Listeaza E-mail
21 Mai 2007
ImageUn nou inhibitor de protează al virusului hepatitic C, SCH 503034, este bine tolerat și poate fi eficient împotriva hepatitei virale C, genotipul 1, refractară la tratamentul cu interferon, conform unui raport publicat în numărul din aprilie al revistei Gastroenterology. SCH 503034 este un inhibitor specific al proteazei NS3 care joacă un rol esențial în replicarea virusului hepatitic C. Dr. Christoph Sarrazin împreună cu colaboratorii săi de la Spitalul Universitar Saarland din Hamburg au evaluat siguranța și tolerabilitatea SCH 503034, administrată singură sau în combinație cu interferonul pegilat alpha-2b la 26 de pacienți cu infecție cronică cu virus hepatitic C, pacienți care nu au răspuns la tratamentul cu interferon cu sau fără ribavirină.
 Autorii au raportat că SCH 503034 a fost bine tolerată atât în cazul administrării în monoterapie cât și în combinație. Terapia combinată, SCH 503034 și interferon, a determinat o mai mare diminuarea a ARN-ului viral în comparație cu interferonul administrat în monoterapie. Cele mai bune rezultate au fost obținute prin administrarea a 400 mg SCH 503034 de trei ori pe săptămână asociat cu interferon.
 “Evaluarea răspunsului virusologic la monoterapie și la terapia combinată sugerează faptul că combinația SCH 503034 cu interferon s-a asociat cu o activitate anti virus hepatitic C la pacienții care anterior nu au răspuns la administrarea de interferon singur sau asociat cu ribavirina”-notează autorii. Trialurile clinice de faza a II-a vor determina dozele optime ale acestui regim terapeutic.
 Cu toate că adăugarea unui inhibitor oral al virusului hepatitic C poate duce la obținerea unor rezultate interesante, există deja o serie de alte opțiuni terapeutice disponibile, inclusiv optimizarea combinației interferon pegilat alpha-ribavirină, concluzionează autorii. “Toate aceste opțiuni vor trebui explorate, putând aduce beneficii pacienților în viitorul apropiat.”
 
Gastroenterology 2007;132:1270-1278,1611-1615

Acest articol a fost citit de 1491 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică