Vineri, 26 Mai 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Semințele de fenugreek din Egipt au jucat un rol în intoxicația cu E.coli Listeaza E-mail
01 Iulie 2011
fenugreek.jpgSemințele de fenugreek importate din Egipt în Franța și Germania în 2009 și 2010 au jucat un rol în intoxicația cu bacteria E.coli ce a făcut cel puțin 48 de morți în Europa, a declarat miercuri Agenția Europeană pentru Siguranță Alimentară EFSA. Într-o "evaluare rapidă a riscurilor" condusă cu Centrul European de Prevenire și Control al Bolilor (ECDC), ca urmare a recentelor cazuri semnalate la Bordeaux (sud-vestul Franței), agenția europeană cu sediul la Parma (Italia) evocă în mod clar pista egipteană.

Ancheta asupra intoxicației "progresează și a arătat că până în prezent semințele de fenugreek importate din Egipt în 2009 și/sau 2010 sunt implicate în două declanșări" de intoxicații în Germania și Franța, a indicat această evaluare comună a celor două organisme europene .

Comunicatul comun precizează însă că "există încă multă incertitudine dacă într-adevăr aceasta este cauza comună a tuturor infecțiilor, întrucât până în prezent nu există rezultate pozitive bacteriologice".

Bilanțul deceselor în urma intoxicării cu E.coli în Europa a crescut cu trei ajungând la cel puțin 47, potrivit autorităților germane. Germania a anunțat 46 de decese. O persoană a murit în Suedia.

Organizația Mondială a Sănătății a declarat că ea consideră apariția unui focar în Franța separat.

Raportul afirmă că sunt necesare investigații suplimentare.

Acest articol a fost citit de 953 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică