Vineri, 10 Februarie 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Roșii modificate genetic împotriva bolilor Listeaza E-mail
29 Iunie 2006
ImageConținând vaccin comestibil, roșii modificate genetic vor fi probabil utilizate contra două dintre cele mai periculoase virusuri ale lumii. Obiectivul este producerea unor vaccinuri contra HIV și virusul hepatitei B (HBV), care pot fi ușor prelucrate și acordate populației în țările care au cea mai mare nevoie de ele. Până acum nici unul dintre aproximativ 90 de vaccinuri potențiale anti-HIV nu s-a dovedit eficient. Vaccinul anti-hepatită B există deja, dar este prea scump ca să fie folosit în țările sărace.
 Rurik Salyaev la Siberian Institute of Plant Physiology and Biochemistry în Irkutsk, Rusia și colegii săi au utilizat bacteria Agrobacterium tumefaciens pentru a transpune o combinație sintetică de ADN de HIV și HBV în plante de tomate . Aceste includ fragmente de gene a mai multor proteine HIV și gena antigenului de suprafață a HBV (Ag HBs).
 Plantele vor sintetiza astfel proteinele respective, care la rândul lor, ca și vaccinul antiopolio oral, vor induce producerea de anticorpi antivirali în organismul uman.
 Roșiile administrate la șoareci într-o formă pulverizată au detrminat apariția anticorpilor anti-HIV și anti-HBV într-un titer mare în sângele animalelor. La fel de importatnt este faptul că cercetătorii au găsit anticorpi și pe suprafețe mucoase, care altfel reprezintă căi de acces pentru microorganisme în timpul contactului sexual. “Acolo trebuie să-și exercite efectul”, afirmă Rose Hammond de la US Department of Agriculture's Agricultural Research Service din Beltsville, Maryland, un colaborator al cercetătorilor din Rusia.
 Rezultatele au fost prezentate în luna trecută, la întâlnirea Societății Internaționale de Boli Infecțioase în Lisabona, Portugalia, de către Sergei Shchelkunov, conducătorul echipei de la Russia's Vector Institute din Koltsovo.
 Dacă vaccinurile bazate pe roșii au efect și la om, probabil pot fi date în formă de tablete, deoarece prin consumul direct al roșiilor este greu de controlat cantitatea exactă a proteinelor primite.
 ”Vaccinul nu mai trebuie refrigerat și injectat cu seringă, cu expunere la riscul infecției. Aceste ar fi marele avantaje pentru țările sărace”– explică Hammond. ”Dacă s-ar dezvolta un vaccin oral, acesta probabil ar fi ieftin, ușor de produs și de administrat. Totuși, un vaccin ideal ar trebui să stimuleze atât producția anticorpilor cât și a limfocitelor T protective”, afirmă Pat Fast, de la International AIDS Vaccine Initiative din New York.

Acest articol a fost citit de 1988 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică