|
Prevalența hepatitei C în România este mult mare în comparație cu alte țări din UE |
|
|
|
16 Septembrie 2009 |
Studiile epidemiologice efectuate în România indică o rată crescută a prevalenței hepatitei virale C. Comparativ cu ratele înregistrate în țările Uniunii Europeneeste cifrele sunt mult mai mari în țara noastră. Astfel în Romînia avem o prevalență cuprinsă între 3,23% și 4,9% din populație, comparativ cu 0,5% - 1%, media europeană. Președintele Asociației Române pentru Studiul Ficatului (ARSF), Mihai Voiculescu, a susținut că în România se afla aproximativ
1,5 - 2 milioane de oameni infectați cu unul din virusurile hepatice B sau C și dintre ei maxim 10% sunt diagnosticați, acest lucru întâmplându-se pentru că boala evoluează de cele mai multe ori fără simptome.
'Oamenii trebuie să știe că dacă au avut transfuzii de sânge sau intervenții chirurgicale sau stomatologice extinse înainte de anii '90 este posibil să fi fost infectați cu unul din virusurile hepatice', a declarat președintele ARSF
. Prof. dr. Mihai Voiculescu a vorbit și despre importanța folosirii metodelor de diagnostic moderne în diagnosticul Hepatitei C sau B. 'Fibroscanul este o metodă non-invazivă de apreciere a gradului de fibroză hepatică, care la unii pacienți poate înlocui puncția biopsie hepatică. Așa cum se știe puncția hepatică este o metodă care comportă riscuri multiple și pe care mulți pacienți refuză să o facă, chiar dacă acest lucru înseamnă că nu mai pot avea acces la tratament gratuit', a mai spus profesorul.
Președintele Societății Române de Gastroenterologie și Hepatologie, Monica Acalovschi, a afirmat că patologia hepatitelor cronice reprezintă o preocupare importantă a medicilor gastroenterologi și hepatologi, în contextul în care prevalența acestor boli este atât de ridicată.
Asociația Română pentru Studiul Ficatului, Fundația 'Academician Marin Voiculescu' (FAMV) și Societatea Română de Gastroenterologie și Hepatologie vor organiza la București, în zilele de 19 și 20 septembrie 2009, cel de-al XIX Congres Național de Hepatologie cu participare internațională.
Acest articol a fost citit de 1485 ori.
|