DuminicĂ, 12 Februarie 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
O nouă genă ar putea deschide calea tratării bolilor neurodegenerative Listeaza E-mail
21 Ianuarie 2010
neuro.jpgUn studiu publicat recent în revista PLoS Genetics și efectuat de cercetători de la Universitatea din Barcelona și de la Institutul de Investigare Biomedicală din Bellvitge (Catalonia)  a dus la identificarea unei gene responsabile de probleme de mișcare la șoareci. Noile date ale oamenilor de știință spanioli ar putea deschide porțile către noi terapii pentru tratarea bolilor neurodegenerative. O mutație a genei identificate, asociată cu activitatea unei proteine- gigant numite HERC1, provoacă, la șoareci, degenerarea progresivă a neuronilor cerebelului, responsabili de controlarea activității motorii și de echilibru la vertebrate.

Alterările produse în cerebel provoacă un sindrom complex, ataxia, care se caracterizează prin lipsa de coordonare a mișcărilor corpului. Pe lângă ataxie, șoarecii afectați sunt mai mici, au probleme de fertilitate și trăiesc mai puțin. Toate aceste probleme au putut fi reglementate prin introducerea unei copii a respectivei gene normale la rozătoarele afectate.

Alături de centrele științifice spaniole citate, la studiu au participat grupuri de cercetători de la Institutul Pasteur din Paris, de la Universitatea Kyoto din Japonia și de la Universidad Miguel Hernandez, din orașul spaniol Alicante. /Agerpres/

Acest articol a fost citit de 1002 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică