Marți, 07 Septembrie 2010
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Nux moschata - remediul stărilor de confuzie la consumatorii de droguri recreaționale Listeaza E-mail
04 Februarie 2009
nucsoara_1.jpgExtinderea regretabilă a consumului de droguri recreaționale la adolescenți și tineri a determinat în ultimii ani apariția unor tulburări cu care medicii români sunt mai puțin familiarizați. Deja ne confruntăm la cabinetele medicale cu diferite situații patologice determinate de consumul ocazional sau prelungit de droguri recreaționale (marijuana, ecstasy etc).
Nux moschata este remediul homeopatic preparat din nucșoară, o plantă aromatică mult folosită în bucătărie, mai ales pentru preparatele din carne, dar și pentru asezonarea altor feluri culinare.
Remediul homeopatic care se prepară din Nux moschata este indicat pentru o stare generală de somnolență, cu senzație de somn copleșitoare, irezistibilă, în timpul zilei. Persoana se simte ca în vis, având o senzație de plutire, dilatare, ieșire din corp. Are stare de amețeală, dar și de veselie învăluitoare, care împresoară mintea ca un abur dens. Prezintă și dificultăți de memorie, uită, gândurile îi rătăcesc prin minte, se risipesc și dispar. Uită pentru ce vine în cameră, se simte ca și cum ar fi intoxicat sau drogat. Face confuzii, greșeli de vorbire sau de orientare în spațiu. Este amețit și distrat.
Starea de spirit poate fi schimbătoare, poate trece de la o stare la alta, își revine cu o tresărire ca ulterior iar să cadă în starea de visare și confuzie.
Spectrul de intensitate a senzațiilor merge de la o vagă senzație de plutire, de dilatare, de împrăștiere în spațiu, până la o stare marcată de obnubilare și stupoare.
Fizic, persoana se confruntă cu uscăciune generalizată: uscăciunea ochilor, gura și limba sunt uscate (gura este uscată de parcă ar ține vată în gură), iar limba este atât de uscată încât se lipește de cerul gurii. Are și o senzație nepotolită de sete. Saliva este groasă, lipicioasă, își simte limba groasă și amorțită și plescăie din buze.
Prezintă și o uscăciune digestivă cu o constipație rebelă și dificil de tratat.

Așadar, starea de confuzie și somnolența reprezintă trăsături principale ale persoanei care beneficiază de Nux moschata, ca remediu homeopatic.
Acest tablou mintal poate surveni în mod acut după un episod infecțios, alergic, după o stare de șoc, dar poate apărea și ca manifestare constituțională.
Frecvent în ultimul timp se întâlnește la consumatorii regulați de droguri recreaționale.
Dacă terapeutul se confruntă cu un astfel de pacient, remediul indicat este Nux moschata CH30 (diluție mare de la început, ca urmare a afectărilor de sistem nervos central), 3 granule de 1-2 ori pe zi, zilnic, o perioadă variabilă de timp, funcție de evoluția simptomelor.

Dr.Sorina Soescu

Acest articol a fost citit de 1051 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2010
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

Lentile de contact
Optiland.ro
Parteneri
 
Newsletter
www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Urmăriți știrile PostaMedicala.ro acum și pe Twitter
Urmăriți știrile PostaMedicala.ro acum și pe Twitter

Adăugați PostaMedicala.ro pe Facebook pentru
informații în timp real

Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică
Vizitatori