Vineri, 25 Mai 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Noul sistem de compensare condamnă la moarte pacienții Listeaza E-mail
01 Iulie 2010
bolnavi.jpgCoaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România (COPAC) susține că intenția manifestată de Casa Națională de Asigurări de Sănătate de modificare a sistemului de compensare a medicamentelor condamnă la moarte pacienții, se arată într-un comunicat remis presei. 'Deși președintele CNAS ne-a dat nenumărate asigurări că pacienții cu boli cronice nu vor fi afectați de noul sistem, inclusiv sâmbăta trecută, când a venit în rândul nostru la Conferința Națională a Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer, realitatea arată altceva. Am fost din nou mințiți', afirmă președintele COPAC, Cezar Irimia, potrivit comunicatului.

Potrivit noii modalității de calcul afișate pe site-ul CNAS, la unele medicamente gratuite din programele de hepatită, diabet, HIV/SIDA sau transplant se aplică sistemul coplată.
Astfel, în cazul unui medicament pentru hepatită cu substanță activă Ribavirinum cu prețul de 15,8 lei, valoarea compensată este de doar 2,98 lei, iar contribuția pacientului de 12,82 lei. Acesta este prețul unei doze, iar un pacient cu hepatită are nevoie (în funcție de schema terapeutică aprobată de casa de asigurări de sănătate) de 4-6 pastile pe zi, precizează comunicatul . Un calcul simplu arată că în acest caz, pacientul trebuie să plătească pe lună (doar pentru acest medicament) minimum 1.538 lei.

Pentru un medicament cu substanța activă Tacrolimusum necesar unui pacient transplantat, în doză de 1 mg, are un preț de 8,68 lei, din care valoarea compensată este de 4,9 lei, iar contribuția pacientului de 3,78 lei. Un pacient transplantat are nevoie de o doză zilnică între 4,5 g și 8 g. Tot în cazul programului de transplant, în cazul medicamentului cu substanța activă Posaconazolum, doza 40 mg, cu prețul maxim de 2.974 lei, valoarea compensată este de 49,89 lei, iar contribuția pacientului de 2.924 lei.

O insulină cu substanța activă Insulinum aspart, cu prețul de 34,24 lei, are valoarea compensată de 24,21 lei, iar contribuția personală de 10 lei.
'Aplicarea acestui sistem de compensare va determina majoritatea pacienților să renunțe la tratament pentru că nu își vor putea permite să plătească. Solicităm public CNAS să renunțe la acest sistem criminal, care va conduce la moarte sute de mii de pacienți!', declară Cezar Irimia, citat în comunicat./Agerpres/

Acest articol a fost citit de 550 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică