DuminicĂ, 12 Februarie 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Modificări privind plata contribuției de asigurări sociale de sănătate Listeaza E-mail
09 Iulie 2008
hartie.jpgModificarea adusă de O.u.G. nr. 93/2008 vizează plata contribuției de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile din salarii realizate de persoanele cu handicap, precum și de către persoanele care realizează programe de calculator. Trebuie precizat însă că, și înainte de O.u.G. nr. 93/2008, aceste categorii de salariați plăteau contribuția de asigurări sociale de sănătate, dar nu la venitul salarial realizat, ci la salariul minim brut pe țară. Acest fapt era posibil pentru că prevederea din Legea nr. 95/2006, respectiv art. 257 alin. (2) lit. a), care reglementa plata contribuției pentru salariați, făcea trimitere numai la venitul salarial impozabil și având în vedere ca aceste persoane realizau venituri salariale neimpozabile, nu se puteau reține contribuții pentru aceste venituri, dar în acelasi timp acești salariați nu făceau parte din categoriile de  persoane scutite de plata contribuției. Această situație conducea la crearea unei discriminări în raport cu celelalte categorii de asigurați salariați și venea în contradicție cu principiile care stau la baza funcționării sistemului de asigurări sociale de sănătate din România, care presupun plata obligatorie a unei contribuții, de către toate persoanele asigurate, în același mod, și acordarea unui pachet de servicii de bază în mod nediscriminatoriu oricărui asigurat.

În aceste condiții O.u.G. nr. 93/2008 a restabilit principiul solidarității pentru plata contribuțiilor acestor salariați, respectiv a reglementat același mod de plată a contribuției pentru toate categoriile de salariați, respectiv la veniturile salariale realizate, impozabile sau neimpozabile.
Pentru punerea în aplicare a prevederilor O.u.G. nr. 93/2008 referitoare la contribuția de asigurări sociale de sănătate Casa Națională de Asigurări de Sănătate a elaborat un proiect de ordin în acest sens, proiect care este publicat pe pagina web a instituției, www.cnas.ro.

Acest articol a fost citit de 2786 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Comentarii (2)
 
1. Scris de Nicoleta Mardare in 15-07-2008 16:04
 
 
 
Cred ca Guvernul roman a mai gasit o chichita pt a scoate bani de la cine nu trebuie. In ceea ce priveste HANDICAPATII ADEVARATI si asa au o viata destul de dura in conditiile socioeconomice din Romania pentru a li se mai impune o noua povara pecuniara. Sunt insa pe deplin de acord cu cei care realizeaza programe de calculator care uneori fac venituri semnificative si nu platesc contributiile sociale.
 
 
2. Scris de veronica in 26-11-2008 16:17
 
 
 
Ma surprinde faptul ca desi sunt persoana cu handicap accentuat mie mi s-a retinut tot timpul cota de contributie ca si la ceilalti angajati, nicidecum raportat la salariul minim brut pe tara. Cred ca nu am nici o sansa sa recuperez ce mi s-a retinut prin necunoasterea legislatiei de catre contabila.Daca exista totusi o portita va rog sa-mi spuneti. Am discutat si cu alte persoane cu handicap si mi-au spus ce stiam si eu: sanatatea o plateam ca toti ceilalti dar eram scutiti de impozit.
 
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică