Marți, 22 Mai 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Băsescu: În 2011 se trece pe o ajustare fină a numărului de salariați Listeaza E-mail
15 Decembrie 2010
base1.jpgPreședintele Traian Băsescu a menționat, marți, la Palatul Cotroceni, că în 2011 ar trebui să se treacă la o 'ajustare fină' a numărului de salariați din sectorul bugetar, acordându-se o mai mare atenție sectoarelor care au nevoie de personal în plus, cum ar fi Sănătatea. 'Dacă în 2010 s-a făcut o ajustare destul de brută a numărului de salariați, în 2011, trebuie să se treacă pe ajustarea fină, adică dându-se mare atenție sectoarelor care au nevoie de personal în plus, cum ar fi Sănătatea și aici sunt soluții. Și sectoarelor care încă au rămas cu personal foarte mult, în raport cu ce au de făcut, și aici mă refer la două ministere, care nu și-au început încă procesele de restructurare: Ministerul de Finanțe și Ministerul de Interne', a afirmat șeful statului, într-o conferință de presă la Palatul Cotroceni.

El a subliniat, în context, că sunt motive obiective pentru care încă nu s-au declanșat procesele de restructurare la MAI și MFP . Șeful statului a mai spus că cele două ministere trebuie să declanșeze din această lună procesele de restructurare, iar implementarea lor să aibă loc în primele două-trei luni ale anului 2011.

Președintele Băsescu a mai arătat că o caracteristică vizibilă a bugetului anului 2011 este 'prudența', adăugând că printr-o modernizarea a activității ANAF poate crește eficiența în colectarea veniturilor.
'Bugetul de stat al anului 2011 vizează continuarea procesului de consolidare fiscală. Vor continua politicile de reducere a cheltuielilor, fie că ne referim la cheltuieli sociale sau la cheltuieli cu forța de muncă', a spus Băsescu.
El a apreciat că ar trebui ca bugetele de stat pe 2011 și 2012 să fie orientate către eficiență și competitivitate.
'Aici, apelul meu la arcul guvernamental a fost: atenție la priorități! Nu mai putem cheltui, în funcție de interesul politic, să aibă fiecare primar câte ceva investiții, câte o nouă investiție și așa mai departe. Sper că anexele bugetului de stat fac direcționări foarte precise în ceea ce privește cei de 6,5% privind investițiile', a mai afirmat Băsescu. /Agerpres/

Acest articol a fost citit de 517 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică