Joi, 17 Mai 2012
Prima pagină | Despre site | Forum | Contact
Adevărul despre mincinoși Listeaza E-mail
25 Iunie 2007
ImageUn grup numit Global Deception Research Team, format din 91 de membri răspândiți în întreaga lume, a elaborat recent un raport intitulat ”O lume a minciunilor” ce a apărut în the Journal of Cross-Cultural Psychology. Grupul, a cărui misiune declarată este de a studia stereotipurile despre mincinoși, a pornit de la următoarea dilemă - cum ne putem da seama când cineva ne minte? - după care au formulat 10 întrebări referitoare la această problemă, având legătură cu limbajul trupului și cu starea psihică a unui mincinos. Apoi, aceste întrebări au fost adresate oamenilor din 75 de țări, printre care și România, după care grupul a compilat și analizat răspunsurile.
 Principala concluzie care se desprinde din răspunsurile primite este că stereotipurile comune despre mincinoși nu sunt deloc verificate în realitate. ”Mincinoșii se agită, se ating și se scarpină, sunt nervoși, iar discursul lor este plin de greșeli. Aceste credințe sunt comune pe întreg globul”, spun reprezentanții grupului de ”cercetători”, cu pretenția că ar fi descoperit America. Dar care este în opinia lor cea mai zguduitoare concluzie? ”Faptul că mincinoșii nu te pot privi în ochi”. Asta da descoperire! - scrie presa străină, care ia în râs acest ultim studiu... în domeniu.
 Echipa și-a pregătit minuțios raportul, cercetând 32 de analize despre minciună realizate în trecut. Printre acestea, un sondaj din 1981 care releva că americanii cred că ”mincinoșii evită să te privească în ochi, se ating, dau din mâini și din picioare, își schimbă poziția corpului, se agită și vorbesc repede”. Grupul citează și un studiu britanic, din 1996, în care britanicii își exprimau convingerea că ”mincinoșii nu se uită în ochii celui cu care vorbesc, se întorc cu spatele, clipesc și fac pauze dese atunci când îți spun o poveste puțin credibilă”.
 Însă echipa de la Global Deception Research Team are o altă interpretare a datelor. "Aceste credințe despre mincinoși sunt probabil neadevărate”, spun ei, explicând că este bine cunoscut faptul că oamenii nu prea sunt capabili să-și dea seama când cineva îi minte. /Rompres/

Acest articol a fost citit de 1498 ori.

Comenteaza articolul
Nume:
Titlu:
Comentariu:

Cod:* Code


Fii primul care comenteaza articolul
 
Meniu
Prima pagină
Știri medicale Știri generale Noutăți științifice Sănătate publică
Noutăți farmaceutice
Rezidențiat 2011
Terapii complementare Homeopatie Gemoterapie
Educație medicală
Conferințe EMC
Cursuri EMC
Conferințe internaționale
Examene
Resurse medicale
Lucrări științifice
Legislație medicală
Lista medicamentelor compensate și gratuite
Linkuri
Accesibil utilizatorilor înregistrați

www.postamedicala.ro vă trimite de două ori pe săptămână înștiințare gratuită prin e-mail despre toate noutațile apărute.

Medicamente compensate
Lista medicamentelor compensate din 1 ianuarie 2011(Ordinul CNAS 1103/29.12.2010):
Cartea de oaspeți
Vă invităm să semnați cartea de oaspeți postamedicala.ro

Știri generale
Noutăți științifice
Sănătate publică